Niepostrzeżenie nastały czasy, gdy nauka języka angielskiego, w zasadzie od kołyski, stała się swoistą popkulturą, czymś zupełnie oczywistym. Wprowadzono obowiązkowe zajęcia językowe w placówkach państwowych już na wczesnym etapie nauczania przedszkolnego, a szkoły językowe prześcigają się w coraz to nowocześniejszych metodach nauczania. Tym samym kursy językowe pozostają w czołówce najczęściej wybieranych form zajęć pozalekcyjnych. I nie ma się co dziwić. Któż nie marzy o różanej przyszłości swoich dzieci, traktując znajomość języków obcych, jako narzędzie z kategorii absolutne „must have” na drodze ku świetlanej karierze zawodowej? I bardzo dobrze. Wszak znajomość języków obcych należy do jednych z najbardziej porządanych kompetencji XXI wieku. Jednak w całym wirze kultu nauki języka obcego jesteśmy również, mimochodem, zalewani różnymi możliwościami testowania wiedzy językowej naszych małych podopiecznych w postaci, chociażby, międzynarodowych, certyfikowanych testów czy egzaminów językowych. Czy warto zatem podjąć wyzwanie i pokusić się o zdobycie owego certyfikatu? Jakie korzyści pociąga za sobą takie doświadczenie? Czemu służy i jaka jest jego realna wartość?
Najpopularniejsze certyfikaty międzynarodowe dla dzieci – Cambridge YLE – co to takiego?
Testy językowe Cambridge YLE (Young Learners English) są przeprowadzane wśród dzieci na całym świecie przez organizację Cambridge Assessment English, zgodnie ze ściśle określonymi, ujednoliconymi standardami. To testy dla uczniów w wieku 7-12 lat. Zostały podzielone na trzy kategorie, odpowiadające stopniom zaawansowania językowego. I tak, pre-A1- STARTERS – dla dzieci w wieku 7-9 lat, A1 MOVERS – 8-11 lat, A2 FLYERS – 10-12 lat. Poziomy znajomości języka odpowiadają skali określonej przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego – CEFR (Common European Framework of Reference for Languages). Każdy test podzielono na trzy części sprawdzające umiejętności językowe z zakresu słuchania (listening), pisania i czytania (reading and writing) i mówienia (speaking). Cały test trwa niewiele ponad godzinę (czas trwania wydłuża się wraz z zmianą poziomu językowego). Pomiędzy każdą z trzech części przewidziane są kilkunastominutowe przerwy. Sam test ma formę kolorowej książeczki (test booklet), z przyjaznymi ilustracjami i angażującymi zadaniami dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci i ułożonymi pod względem trudności (od łatwiejszych do trudniejszych). Oprócz pisania, łączenia, dobierania, uzupełniania, dziecko ma za zadanie np. pokolorować obrazek zgodnie z usłyszanymi instrukcjami. Większość testu ma formę zamkniętą. Ilość zadań otwartych wzrasta wraz z kolejnym poziomem testu. Przykładowe arkusze pobierzesz TUTAJ.
Część ustna również oparta jest, w głównej mierze, o materiał wizualny. Wszak językiem naszego mózgu jest obraz. Zadania angażują. Tematyka dotyczy rzeczy, zjawisk i relacji bliskich dzieciom, a sam test stanowi formę przyjaznej kilkuminutowej rozmowy. Cały egzamin, niezależnie od poziomu, opiera się na diagnozie podstawowych, bardzo praktycznych, umiejętności językowych. Przybiera formę naturalnej komunikacji, zarówno w mowie, jak i piśmie, co zdecydowanie przemawia na jego korzyść.
Egzamin czy test?
Testy językowe Cambridge YLE zyskują na popularności, również w Polsce. Powodów jest kilka. Przede wszystkim, jak zaznacza Cambridge Assessment English, to testy, nie egzaminy. Tu nie ma porażek. Różnica polega na tym, że każde przystępujące do testu dziecko otrzymuje certyfikat określający poziom kompetencji językowej, niezależnie od tego, jak dobrze poradzi sobie z zadaniami. Za każdą z trzech części testu można zdobyć od 1 do 5 tarcz. Razem maksymalne 15 tarcz. Trochę jak w grze komputerowej – ilość zdobytych tarcz określa gotowość do „przejścia na wyższy poziom”. Tu jednak nigdy nie ma przegranych. Celem nadrzędnym, jest wskazanie mocnych stron dziecka. Każdy otrzymuje certyfikat z interpretacją wyników. Zasada WIN-WIN zostaje zachowana, a motywacja do nauki pozostaje nadal na wysokim poziomie.
Jak przygotować się do Cambridge YLE?
Jeżeli chciałbyś, by Twoje dziecko przygotowało się do testów YLE pod okiem fachowców, poszukaj w swojej okolicy szkoły językowej posiadającej status Preparation Centre. Tam śmiało pytaj o międzynarodowe testy dla najmłodszych. Z pewnością mają w swojej ofercie kursy ukierunkowane na testy Cambridge YLE. Pisałam o tym również w artykule 9 atutów szkoły językowej dla dzieci Wiele informacji o samych testach, przykładowe arkusze, interaktywne gry i zabawy językowe znajdziesz na specjalnie dedykowanej, rodzicom i dzieciom, stronie internetowej Informacje o testach Cambridge YLE Znajdziesz tam również filmiki z przykładowymi, oryginalnymi testami ustnymi, takimi jak TUTAJ . Jeżeli chciałbyś zapoznać się z arkuszami do poziomu STARTERS pobierzesz je również TUTAJCambridge YLE, gdzie można przystąpić do egzaminu?
Testy YLE są organizowane przez Autoryzowane Centra Egzaminacyjne Cambridge Assessment English na terenie całej Polski. Mamy do wyboru dwa rodzaje sesji- otwarą lub zamkniętą. W przypadku sesji otwartych, rodzic zapisuje dziecko na test indywidulanie, w wybranym Centrum Egzaminacyjnym, bądź za pośrednictwem szkoły językowej ze statusem Preparation Centre. Po spełnieniu odpowiednich warunków, jest możliwość przeprowadzenia testu w lokalnej szkole językowej. Cena przystąpienia do testu wynosi 280 zł.Co oprócz sprawdzenia wiedzy językowej?
Testy Cambridge YLE, to głównie możliwość poddania ocenie umiejętności językowych małego ucznia. W mojej ocenie korzyści jest jednak więcej. Bez watpienia, to szansa na budowanie pewności siebie i wiary w możliwości młodego człowieka. Co do zasady, dorośli bardziej stresują się egzaminami, niż same dzieci, które podchodzą do testu jak do wyzwania. Często mówimy o tzw ”blokadzie językowej”. Boimy się coś powiedzieć w języku obcym, choć mamy wszelkie narzędzia, by podołać wyzwaniu. Im jesteśmy starsi, tym większy stres i obawa przed przełamaniem mówieniem w języku obcym. U dzieci działa to trochę inaczej. Są śmielsze. Warto, by jak najszybciej nabrały pewności w komunikacji w języku obcym, w sytuacji jak najbardziej naturalnej. Testy YLE z pewnością taką potrzebę zaspokajają. Od kilku lat przygotowuję dzieci do stawienia czoła temu wyzwaniu. Wraz z rodzicami obserwuję, jak nabierają pewności siebie, dojrzewają emocjonalnie do wykonania zadania, z którym zdecydowały się zmierzyć. A potem jest radość, wielka satysfakcja z osiągniętych wyników i solidny zastrzyk motywacji do dalszej nauki. Każdy z nich osiąga sukces na miarę możliwości. Dla mnie wszyscy są zwycięzcami. Oczywiście decyzja o przystąpieniu do testu zawsze leży po stronie rodzica i małego ucznia. To decyzje bardzo indywidualne, poprzedzone rozmowami na linii Lektor-Uczeń- Rodzic-Lektor. Wszak, każde dziecko wymaga indywidualnej uwagi.Rodzicu, powiedz „sprawdzam”
Cambridge YLE pozwoli Ci sprawdzić wartość Twojej, Drogi Rodzicu, inwestycji w edukację językową dziecka.
Większość szkół językowych prowadzi semestralne, bądź roczne egzaminy wewnętrzne. Egzaminy są przeprowadzane i sprawdzane przez pracowników szkoły. Z pewnością spełniają wszelkie standardy metodyczne i są zgodne z założonym programem nauczania obowiązującym w danej szkole. Nadal jednak pozostają formą wewnętrznej ewaluacji postępów w nauce dziecka. Testy i egzaminy międzynarodowe dają szansę na poszerzenie tej perspektywy i uzyskanie obiektywnej oceny umiejętności i zdobytych kompetencji językowych. Wszak edukacja językowa dzieci to inwestycja długoterminowa, a sama nauka to proces wymagający czasu i wytężonej pracy. Warto zatem rozważyć, czy owa inwestycja faktycznie przynosi oczekiwane efekty, choćby w formie uzyskanego międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje językowe na oczekiwanym poziomie.