Okres pandemii i zamknięcia szkół doświadczył nas wszystkich. Z niepokojem obserwujemy skutki w postaci dużych zaległości szkolnych i zatrważająco niskiej motywacji do nauki, zwłaszcza wśród nastolatków.
Powodów zniechęcenia do nauki jest wiele:
- Okres dorastania i dojrzewania
- Niski poziom nauczania w szkołach państwowych
- Zbyt liczne klasy
- Nudne zajęcia
- Za trudny materiał
- Za dużo mało efektywnych prac domowych
- Brak porozumienia i właściwych relacji na linii uczeń-nauczyciel
Konsekwencją są narastające zaległości w nauce, co wzbudza zniechęcenie i może prowadzić do rezygnacji z podejmowania jakichkolwiek działań. Koło się zamyka.
Prowadząc szkołę językową często spotykamy się z rodzicami, którzy w obliczu bezradności szukają pomocy i możliwości wsparcia dorastających dzieci w nauce języka angielskiego. Często niepokój budzi zbliżający się egzamin ósmoklasisty, bądź zagrożenie brakiem promocji do klasy programowo wyższej.
Choć nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc uzupełnić kilkuletnie zaległości w nauce w ciągu rocznego kursu językowego, staramy się wyjść naprzeciw potrzebom. Przeprowadzamy dwuetapową diagnozę językową, opracowujemy plan współpracy i wspólnie dążymy do osiągnięcia wyznaczonych, realnych celów językowych. Kluczowym elementem w całym procesie jest jednak motywacja, która niczym koło napędowe skłania do działania. Gdy jej brak trudno wypatrywać oczekiwanych efektów. Na cud nie ma co liczyć.
Jakie działania warto zatem podjąć, by pomóc nastolatkowi odzyskać motywację do nauki?
1. Pokaż, jak planować pracę
Czasami ogrom zaległości wzbudza w nastolatku poczucie niemocy i braku wiary w możliwość osiągnięcia założonego celu. Przy wsparciu nauczyciela z pewnością uda się podzielić naukę na małe, rozłożone w czasie etapy. Warto wprowadzić zeszyt lub kalendarz, w którym można zaplanować naukę i koniecznie zapisać, jakie działania i kiedy chcemy podjąć. Po wykonaniu każdego nich warto je wykreślać, co da poczucie zbliżania się do wytyczonego celu i zadowolenia w wykonanego zadania. Pozwoli to również uniknąć zwyczaju odkładania nauki na ostatnią chwilę co może okazać się tragiczne w skutkach.
2. Unikaj porównywania do rówieśników/rodzeństwa
„Co dostałeś ze sprawdzianu?” „A co dostała Basia?”. Takie pytania chyba irytują nastolatków najbardziej. Nie każdy musi być orłem we wszystkich dziedzinach. Kto wie, może Basia otrzymała ze sprawdzianu „6”, bo pracowała niesamodzielnie, a nasz nastolatek otrzymał w pełni zasłużoną „4” angażując się na 100% w przygotowanie to testu? Brak docenienia wysiłku oraz starań, a jedynie odniesienie się do wyników innych, demotywuje i zniechęca nastolatków do podejmowania działań. Mają poczucie niesprawiedliwości. Wychodzą z założenia, że niezależnie od wysiłku, nie będą w stanie dorównać wynikom rówieśników, a tym samym sprostać naszym oczekiwaniom. Starajmy się zatem zaakceptować naszego nastolatka z jego mocnymi i słabszymi stronami. Doceniajmy zaangażowanie i nakład włożonej w naukę pracy. W rezultacie mamy szansę zyskać zaufanie i poczucie zrozumienia ze strony naszego dorastającego dziecka, na których nam, rodzicom, tak bardzo zależy.
3. Okazuj zainteresowanie nauką nastolatka
Nastawienie nastolatka zmienia się, gdy okazujemy zainteresowanie tym, co dzieje się w jego życiu, oczywiście na tyle na ile nam pozwoli. Okaż mu, że to z czym obecnie się zmierza jest dla Ciebie ważne. Daj mu odczuć, że może na Tobie polegać i jesteś gotowy służyć mu pomocą i wsparciem. Warto jednak określić granice i jasno zakomunikować, że Twoja pomoc nie będzie oznaczać wyręczania w wykonywaniu obowiązków, w tym szkolnych.
4. Określcie zakres odpowiedzialności
Warto jasno kreślić zakres obowiązków nastolatka. Wytyczyć granice. Tak jak obowiązkiem rodzica jest praca i odpowiedzialność za dziecko, tak odpowiedzialnością nastolatka jest nauka, wywiązywanie się z obowiązków szkolnych i złożonych obietnic. Zapewnij nastolatka o tym, że może liczyć na Twoje wsparcie, lecz nie wyręczaj w obowiązkach i nie usprawiedliwiaj braku konsekwencji w realizacji powierzonych mu zadań. Nie będziesz też na każdym kroku przypominać o odrobieniu prac domowych, czy przygotowaniu do sprawdzianów. Jasno określ, że nie oczekujesz spektakularnej przemiany i wybitnych efektów, ale liczysz na zaangażowanie i pracę zgodnie z ustaleniami.
5. “Nie od razu Rzym zbudowano” – doceniaj najmniejsze sukcesy.
Nauka języka obcego wymaga zaangażowania, systematyczności i pracowitości. Postrzeganie tego procesu jako długotrwałej pracy, na której efekty trzeba poczekać, nie brzmi entuzjastyczne. Cieszcie się zatem z najmniejszych sukcesów koncentrując na postępie. W sytuacji niskiej motywacji wykonanie choćby najmniejszego kroku naprzód będzie wyczynem. Wraz z upływem czasu te małe kroki ułożą się w drogę, na końcu której znajdzie się oczekiwany cel. Warto zatem wizualizować sytuację, w której nasz nastolatek znajduje się na końcu tej drogi, gdy cel jest już osiągnięty: to jak się wtedy czuje, co dzięki przebyciu tej drogi udało się mu osiągnąć, jakie trudności pokonał i co zyskał. Poczucie triumfu z pewnością pomoże mu stawiać czoła codziennym wyzwaniom edukacyjnym.
6. Wyklucz zasadę kija i marchewki
Motywacja wewnętrzna vs zewnętrzna? Zdecydowanie stawiajmy na tą pierwszą. Staraj się uzmysłowić nastolatkowi, że warto dużo wiedzieć i znać. Potwierdź to chociażby swoim przykładem lub osoby z najbliższego nastolatkowi otoczenia. Super, gdy będzie to jego idol. Wiedza, którą zdobywamy w ciągu lat szkolnych, zaprocentuje w życiu dorosłym. To najlepsza gratyfikacja za włożony w zdobycie jej wysiłek. Nagrody motywują na krótko, a apetyt na nie wzrasta wraz z ich zdobywaniem. Chcemy uniknąć sytuacji, w której nastolatek będzie podejmował trud nauki jedynie ze względu na możliwość uzyskania korzyści materialnej za dobre oceny. Oczywiście warto wspólnie świętować sukcesy edukacyjne, nawet te niewielkie. Starajmy się jednak nie obiecywać nastolatkowi nagrody za wywiązywanie się powierzonych mu obowiązków. Przecież, my Rodzice, nie otrzymujemy nagród za odwiezienie dzieci do szkoły, czy przygotowanie rodzinnego posiłku. Niech nauka i zdobyta wiedza stanowią wartość samą w sobie. Okażmy dumę i uznanie za włożony wysiłek. To buduje pewność siebie nastolatka, a nie jego interesowność.
7. Zaufaj fachowcom
Jeżeli Twój nastolatek potrzebuje wsparcia w nauce języka angielskiego krok po kroku, zaufaj profesjonalistom. Poszukaj na lokalnym rynku szkoły, która pomoże Twojemu dziecku odzyskać motywację i nadrobić zaległości w nauce. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź ofertę edukacyjną oraz jak przebiega proces rekrutacji. Warto zasięgnąć języka i uzyskać opinie innych klientów lub uczniów, tak by zainwestowany czas oraz pieniądze przyniosły oczekiwane rezultaty.
W English Tutor przygotowaliśmy kurs nauki języka angielskiego będący odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych nastolatków. Zapraszamy na bezpłatną diagnozę językową NA START, podczas której określimy poziom kompetencji językowych, jak również porozmawiamy o oczekiwaniach i wyzwaniach. Zapraszamy do kontaktu.
Szczegóły dotyczące naszej oferty znajdziesz tu: https://etutor.com.pl/english-for-teens/
Do zobaczenia w English Tutor!