Gdybym zapytała, dlaczego chcesz, by Twoje dziecko uczyło się języka obcego, z pewnością podałbyś kilka ważnych powodów. Według statystyk, najczęściej wybieraną formą zajęć pozalekcyjnych są kursy nauki języków obcych. Angielski oczywiście wiedzie prym. Nic zatem dziwnego, że szkół językowych na rynku przybywa. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania tej właściwej, warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie.
Czego oczekujesz?
Większość szkół ma w swojej ofercie kursy, które właściwie niczym się nie różnią. Oferują podobne wartości: praca w małych grupach, pod okiem wykwalifikowanych lektorów, z użyciem nowoczesnych technologii, metod i form pracy. Ceny też są zbliżone. Często spotykam rodziców, którzy zapisują dziecko na kurs angielskiego nie mając konkretnych oczekiwań. Po prostu liczą na to, że w miarę szybko nauczy nowego języka. I niestety zdarza się, że kupują ładnie opakowany produkt, nie zaglądając do środka. W konsekwencji pojawia się rozczarowanie. Zastanów się zatem, jakie masz oczekiwania w stosunku do szkoły językowej, bo na pewno je masz. Może Twoim celem jest, by dziecko dobrze radziło sobie z językiem w szkole? Może oczekujesz, że zdobędzie wiedzę i umiejętności, które pomogą mu stawić czoła egzaminom zewnętrznym (egzamin po ósmej klasie, matura)? Może chciałbyś, by zdobyło certyfikat międzynarodowy potwierdzający znajomość języka na odpowiednim poziomie? A może po prostu chcesz, by nabierało pewności siebie, nauczyło się komunikować i rozwijać językowo na miarę swoich indywidualnych możliwości?
Jeżeli już określiłeś swoje oczekiwania pozwól, że podzielę się z Tobą 9. wskaźnikami, które warto wziąć pod uwagę dokonując analizy ofert lokalnych szkół językowych w poszukiwaniu tej właściwej. Dobrze przeprowadzona rozmowa z rodzicem w czasie pierwszego spotkania w SJO powinna pomóc rozwiać większość Twoich wątpliwości. Warto się zatem do niej przygotować.
Diagnoza językowa
Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest proces rekrutacji. Sprawdź w jaki sposób dziecko jest kwalifikowane do grupy językowej. Z doświadczenia wiem, że w przypadku dzieci starszych sam test poziomujący nie wystarczy. By dokonać bardziej wnikliwej oceny poziomu umiejętności językowych, warto rozszerzyć diagnozę o rozmowę w języku obcym. Diagnoza dzieci młodszych to głównie zabawa językiem, ale też sposób na pokazanie rodzicom, jak funkcjonuje szkoła oraz jakie metody pracy są wykorzystywane w czasie zajęć. Taka lekcja otwarta, ale również możliwość zapoznania dziecka z salą lekcyjną i nawiązania pierwszych pozytywnych relacji.
Małe grupy
Zwróć szczególną uwagę na liczebność grup. Najlepszym środowiskiem do nauki jest grupa rówieśnicza. Dzieci uczą się nie tylko od nauczyciela, ale również od siebie nawzajem. Najefektywniejsza praca odbywa się w zespołach 4-8 osobowych. W grupie dzieci czują się bezpiecznie. Nawiązują nowe relacje, uczą się współpracy i funkcjonowania w zespole. Co więcej, praca w parach i małych grupach sprzyja procesom przetwarzania informacji i efektywnego zapamiętywania nowych treści.
Wykwalifikowana kadra
Warto wiedzieć jakie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe posiadają lektorzy, którym powierzasz edukację językową swojego dziecka. Dowiedz się, czy forma prowadzenia zajęć nie ogranicza się tylko do pracy z podręcznikiem kursowym, a dzieci nie są zasypywane ogromem prac domowych i testów. Super, jeżeli szkoła korzysta z multimediów i interaktywnych form pracy. Atutem jest, jeżeli zatrudnia metodyka, który m.in. czuwa nad procesem rekrutacji, prawidłową realizacją założonego programu nauczania i stosowanymi metodami pracy.
Kontakty z rodzicami
Sprawdź, jak szkoła językowa dba o relacje na linii Szkoła-Rodzic. Warto dowiedzieć się, czy są organizowane spotkania z rodzicami, w czasie których możesz uzyskać informacje o postępie w nauce swojego dziecka. Czy możesz liczyć na wskazówki dotyczące tego jak wspierać je w nauce? Może szkoła korzysta z „dziennika elektronicznego”, dzięki któremu będziesz na bieżąco z tym, co dzieje się na zajęciach?
Cena kursu języka angielskiego
Dowiedz się, co zawiera cena kursu językowego. Często są to materiały edukacyjne, korzystanie z biblioteki szkolnej, czy certyfikat wręczany na koniec roku szkolnego. Wiele szkół organizuje eventy tematyczne, warsztaty, konkursy, których celem jest podtrzymywanie motywacji dzieci do nauki języka oraz budowanie relacji w społeczności szkolnej. Warto z nich korzystać! Zdarza się, że udział jest dodatkowo płatny, warto zatem ustalić tę kwestię przy podpisywaniu umowy.
Większa, znaczy lepsza?
Nie zawsze. Duża szkoła daję szansę anonimowości i jest bardziej rozpoznawalna. W małych, lokalnych szkołach wszyscy znają wszystkich. Niezależnie od wielkości warto jednak pamiętać, że szkoła, do której trudno się dostać, nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Najprawdopodobniej stoi z nim jakość oferowanych usług.
Lokalizacja
Lokalizacja jest ważna. Na podstawie przeprowadzanych wśród rodziców ankiet wiem, że w głównej mierze o wyborze mojej szkoły zdecydowała renoma i lokalizacja. Bliskość domu ma znaczenie głównie ze względów komunikacyjnych. Rozejrzyj się, może w Twojej okolicy znajduje się małe dobre centrum językowe, do którego Twoje dziecko będzie mogło dojeżdżać rowerem? Wspaniale, jeżeli będzie nieopodal parking, miejsce, gdzie rodzice będą mogli poczekać na swoją pociechę, bądź supermarket, by zrobić szybkie zakupy.
Egzaminy międzynarodowe
Jeżeli jednym z Twoich celów jest chęć przystąpienia do egzaminów międzynarodowych i zdobycia certyfikatu językowego poszukaj szkoły, która współpracuje z organizacjami takim jak np. Cambridge Assessment English. Szkoły ze statusem Exam Preparation Centre przygotowują dzieci, młodzież i dorosłych do egzaminów Cambridge English Qualifications. Uzyskanie certyfikatu językowego wiąże się z prestiżem, a Ty masz możliwość weryfikacji swojej inwestycji w edukację językową.
Większość szkół przeprowadza również wewnętrzne egzaminy semestralne i roczne, które dają obraz zdobytych umiejętności językowych.
Kwestie formalne
Dobrze zapoznaj się z treścią umowy, którą podpisujesz ze szkołą językową. Powinna zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji kursu językowego np. liczba godzin i liczebność grupy, forma realizacji i harmonogram realizacji zajęć. Zwróć szczególną uwagę na płatności, kwestię odwołania pojedynczych zajęć, zapis dotyczący możliwości rozwiązania umowy oraz RODO. Wiele szkół dołącza do umów regulamin pracy szkoły. Zanim podpiszesz umowę upewnij się, że wszelkie kwestie są dla Ciebie jasne.
Alternatywne źródła informacji
Odpowiedzi na wiele z powyższych pytań powinieneś uzyskać w czasie rozmowy z pracownikiem szkoły. Faktem jednak jest, że dodatkowym nieformalnym źródłem informacji jest tzw. poczta pantoflowa. Jeżeli nadal masz wątpliwości, którą szkołę wybrać, zapytaj znajomych, zajrzyj do Internetu. Ten z pewnością Cię nie zwiedzie, a ludzie prawdę powiedzą.
Sukces na miarę możliwości
Pamiętaj, że niezależnie jak świetną renomą cieszy się dana szkoła, zawsze najważniejsze w procesie poszukiwań jest Twoje dziecko i jego potrzeby. Wierzę, że wszystkie dzieci są zdolne i każde z nich zasługuje na sukces na miarę swoich możliwości. Nie istnieje twór zwany „brakiem umiejętności językowych”. Trzeba jedynie znaleźć właściwe narzędzie, metodę przy pomocy której odkryjemy indywidualny styl uczenia się, tak by pomóc dziecku rozwijać jego kompetencje językowe. Może warto zatem poszukać szkoły językowej, która oprócz dbania o wysokie standardy nauczania, będzie również w stanie dostosować się do możliwości poznawczych swoich uczniów, a nie na odwrót.
Ufam, że moje wskazówki okażą się choć trochę pomocne w Twoich poszukiwaniach. Powodzenia!